شما وارد این صفحه شده اید تا طریقه غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی را یاد بگیرید. خیالتان راحت باشد! ما به شما طریقه انجام این کار را نشان خواهیم داد. اما قبل از آن، تقاضا داریم مطلب ما را به طور کامل بخوانید تا دقیقاً با ساز و کار پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده آشنا شوید و بتوانید یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

چرا که ما معتقدیم راه حل درست، پیش از هر چیز، آگاهی شما نسبت به موضوع استبله! شمایید که تاثیرگذار هستید. پس حتما ۵ دقیقه وقت بگذارید تا این مطلب را کامل بخوانید.

تفاوت پیامک های تبلیغاتی و پیامک های ارزش افزوده

شما قبل از تصمیم گیری، حتما باید در مورد تفاوت بین پیامک تبلیغات و پیامک ارزش افزوده بدانید. چون به احتمال زیاد، مشکل شما پیامک ارزش افزوده و نه تبلیغاتی است. می پرسید چرا؟ پس به خواندن ادامه دهید:

پیامک های تبلیغاتی هیچ پولی از شما کسر نمی کنند

پیامک های تبلیغاتی، آن دسته از پیام های کوتاه هستند که از طریق سامانه های ارسال انبوه همچون سامانه ما ارسال می شوند. این پیامک ها برای شما هیچ هزینه ای ندارند و اگر کسب و کارها به خوبی از آنها استفاده کنند، حتی برای شما مفید هم هستند. برای مثال خدمات یک بانک را در نظر بگیرید. مطمئن هستم که وقتی یک بانک با پیامک به شما اطلاعات برداشت و واریز را ارسال می‌کند، خوشحال هم می‌شوید و در واقع کار شما راحت شده است.

پیامک های ارزش افزوده یا VAS باعث کسر پول می شوند

در طرف مقابل، پیامک های تبلیغاتی ارزش افزوده وجود دارند. این پیامک ها با ایده ارائه خدمات پیامکی ارزشمند به مشتری در ازای یک مبلغ مشخص به وجود آمده اند. یعنی همان سرویس هایی که از شما پول کم می کنند. اما متاسفانه، بسیاری شرکت ها و افراد سودجو، اقدام به سو استفاده از این سرویس کرده اند و با راه اندازی سرویس های ارزش افزوده غیر مفید، شروع به پول سازی در سطح کلان برای خود کردند. متاسفانه این افراد سودجو، به دلیل عدم آگاهی مردم، توانستند تا حد زیادی در خواسته های ناپاک خود موفق باشند.

آن پیامک هایی که به شما وعده جایزه ها و هدایای بزرگ را می دهند، به شما قول شارژ را می دهند و … از این دست پیامک ها هستند. قانون می گوید که این دست خدمات ارزش افزوده، باید به شما اجازه دهند که در هر زمانی که می‌خواهید، از دریافت پیامک ارزش افزوده آنها انصراف دهید. اما این شرکت های سودجو، به هر طریقی این موضوع را دور می زنند و تا جای ممکن سعی می‌کنند راهی برای غیر فعال سازی به شما ندهند.

توجه داشته باشید که برای غیر فعال سازی این پیامک های ارزش افزوده، یک کد مشخص باید به شماره آنها ارسال شود یا آنکه مستقیماً باید با مرکز پشتیبانی اپراتور خود تماس بگیرید.

بنابراین، پیشنهاد من این است که با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی دوستان خود، از آنها بخواهید که گول پیامک هایی که وعده های بی ارزش می دهند و هدفی جز سودجویی ندارند را نخورند و در اولین فرصت، پیام آنها را از روی گوشی خود پاک کنند.

نویسنده این مطلب باور دارد که در صورتی که مردم به صورت آگاهانه نسبت به اقدامات این شرکت های سودجو به مخابرات شکایت کنند، آنها راهی نخواهند داشت جز آنکه از سود خود بگذرند و این سرویس ها را غیر فعال کنند.

اگر مشکل شما این پیامک ها هستند، پس پیشنهاد می کنم پیامک تبلیغاتی خود را غیر فعال نکنید. چون پیامک های تبلیغاتی هزینه ای برای شما ندارند و حتی اگر کسب و کارها از آنها درست استفاده کنند، می توانند برای شما مفید باشند. مفید؟ مگر می شود… در ادامه توضیح میدهم…

پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده می توانند مفید باشند

دلیل اینکه روزگار پیامک به اینجا رسیده، سودجویی افرادی است که قصد دارند یک شبه پولدار شوند. اما اگر اینطور نبود، نه تنها پیامک های تبلیغاتی، که پیامک های ارزش افزوده هم، درست مثل کشورهای دیگر، می‌توانستند برای مردم مفید باشند. در ادامه به صورت مختصر مزایای هر کدام را توضیح میدهم.

پیامک تبلیغاتی چه سودی برای شما دارند؟

بانک ها در مورد وضعیت حساب شما برایتان پیامک ارسال می کنند. رستوران مورد علاقه شما، در مورد پیشنهاد ویژه امروزش یک پیامک برایتان می فرستد. یک فروشگاه لباس که قبلا برای ارسال پیامک از شما اجازه گرفته، یک پیامک می فرستد و اطلاع می دهد که این هفته یک تخفیف ۳۰% دارد. بله، اینها همه مزایای پیامک تبلیغاتی هستند، به شرط آنکه درست استفاده شود.

و انصراف از پیامک تبلیغاتی، بدان معنی است که از تمام این سرویس های مفید صرف نظر کنید. سرویس هایی که حتی برای شما هزینه هم ندارند.

در تمام جهان، پیامک تبلیغاتی فقط با دریافت اجازه ارسال می شود

بر خلاف ایران، در سایر کشورهای جهان، پیامک تبلیغاتی فقط با دریافت اجازه ارسال می شود. یعنی از شما اجازه گرفته می شود که برایتان پیامک ارسال شود و آن هم فقط پیامک های مفید. وقتی هم که دیگر نمی خواستید پیامک دریافت کنید، کافی است یک پیامک ارسال کنید.

مثلاً، خبرنامه پیامکی ما در ملی پیامک، دقیقا همینطور کار می کند. ما هر هفته به اعضای خبرنامه خود، یک مطلب خوب برای بازاریابی و رونق کسب و کارشان ارسال می کنیم و همیشه هم به آنها می گوییم که هر موقع که نمی خواستند دیگر از ما پیامک دریافت کنند، با ارسال عدد ۰ می توانند از دریافت پیامک انصراف دهند. توجه داشته باشید که پول پیامک ها را ما می دهیم و از آنها هم هزینه ای کم نمی شود.

در صورتی که شما پیامک تبلیغاتی خود را غیر فعال کنید، یعنی دیگر نمی توانید این دست پیامک های سالم و مفید را هم دریافت کنید و در واقع به جای حل مشکل، مساله بیشتر شده است. پس پیشنهاد ما این است که قبل از اجرایی کردن تصمیم خود، در مورد آن فکر کنید.

پیامک ارزش افزوده می تواند اطلاعات مفیدی به شما بدهد

همین الان، سرویس ارزش افزوده ای در ایران هست که برای زنان باردار است. یعنی با توجه به ماه بارداری، برای آنها پیامک های مفید و آموزشی ارسال می کند. این سرویس خیلی می تواند مفید باشد، اینطور نیست؟ پس مشکل از کلیت ساختار پیامک های ارزش افزوده هم نیست. مشکل این است که کسانی که اجازه فعالیت سرویس های ارزش افزوده را صادر می کنند، به درستی آنها را بررسی نمی کنند و فقط به سودجویی مخابرات و این شرکت ها فکر می کنند. خدا می داند که آیا رشوه ای هم از این بابت دریافت می کنند یا نه…

راه حل، غیر فعال سازی نیست، فرهنگ سازی است

پس همانطور که می بینید، با غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی، نه تنها سودی نکردید، که در طولانی مدت ممکن است از بسیاری خدمات هم محروم شوید. به علاوه، همانطور که گفتیم، پیامک های تبلیغاتی نیستند که برای شما هزینه ایجاد می کنند، بلکه سرویس های ارزش افزودۀ بیهوده ای هستند که مخابرات به آنها اجازه فعالیت داده است. پس پیشنهاد من این است که همچون خود من، شما هم با مخابرات تماس بگیرید و بر ضد این سرویس های ارزش افزوده از آنها شکایت کنید.

چرا که راه درست، مثل همیشه، فرهنگ سازی است. یعنی اینکه تلاش کنیم آگاهی در زمینه این سرویس های سودجو را افزایش دهیم تا امکان فعالیت آنها محدود شود. یعنی اینکه به مخابرات فشار بیاوریم تا سخت گیرانه تر این سرویس ها را بررسی کند و فقط سرویس هایی را به مردم ارائه دهد که واقعا مفید هستند. مثلا همین سرویسی که به زنان باردار، با توجه به زمان بارداری، آموزش های مفید میدهد. یعنی اینکه همه با هم تلاش کنیم تا پیامک در مسیر درست خود پیش برود تا بتواند پتانسیل واقعی خود را پیدا کند و با آگاهی بالای مردم و فشار آوردن بر مخابرات، دست افراد سودجو از آن بریده شود.

فقط به این طریق است که می توانیم خود را، جامعه خود را و کشور خود را در مسیر پیشرفت ببریم و وضعیت موجود را بهبود بخشیم. امیدوارم شما هم با من همدل باشید و در راستای این رسالت، تمام تلاش خود را بکنید.

خب، حالا که به خوبی از وضعیت موجود آگاه هستید، بگذارید به سراغ راه های غیر فعال سازی هر یک از سرویس ها و تبلیغات پیامکی برویم.

چگونه پیامک های ارزش افزوده را غیر فعال کنیم؟

برای آنکه از آن پیامک های بی فایده ای نگیرید که از شما مبلغی را کسر می‌کنند، بهترین راه ممکن، این است که با داشتن آگاهی لازم، از همان ابتدا جواب این سرویس های سودجو را ندهید. اما اگر به اشتباه در یکی از آنها عضو شده اید و نمی دانید چطور از آن انصراف بدهید، پیشنهاد ما این است که به سراغ مطلب دیگری از ما بروید که دقیقاً به انصراف از خدمات پیامکی ارزش افزوده این چنینی (مثل سرویس حمایت از تیم ملی، آموزش زبان و …) می پردازد:

راهنمای فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی سرویس‌های پیامکی

چگونه پیامک های تبلیغاتی را غیر فعال یا فعال کنیم؟

اگر هنوز هم، و با وجود تمام توضیحات من، همچنان قصد دارید پیامک های تبلیغاتی خود را غیر فعال کنید (حالا به هر دلیلی)، در ادامه می توانید طریقه انجام این کار را فرا بگیرید. باز هم می گویم، غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی بدان معنی است که پیامک های مفیدی که از طرف بانک، مدرسه و سایر کسب و کارهای طرف حساب شما می‌آید هم به دست شما نرسد. پس آگاهانه انتخاب کنید.

غیر فعالسازی پیامک تبلیغاتی همراه اول

به دلیل شکایت‌های مداوم کاربران از همراه اول، امکان لغو دریافت اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی به امکانات این اپراتور اضافه گشت. شما می‌توانید با ارسال عدد ۱ به شمارۀ پیامکی ۸۹۹۹ از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی انصراف  دهید. به علاوه می‌توانید برای ثبت درخواست عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی همراه اول، با شماره تلفن ۰۹۹۹۰ تماس گرفته و پس از برقراری ارتباط با اپراتور همراه اول، درخواست خود مبنی بر عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را ابراز نمائید. همچنین در صورتی که می‌خواهید امکان دریافت پیامک‌های تبلیغاتی دوباره برای شما فعال گردد نیز می‌توانید عدد ۲ را به شماره پیامکی ۸۹۹۹ ارسال کرده و به این ترتیب از آن پس پیامک‌های تبلیغاتی مختلف را دریافت نمائید.

غیر فعالسازی پیامک تبلیغاتی ایرانسل

برای ثبت درخواست عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی در ایرانسل می‌توانند عدد ۲ را به شمارۀ پیامکی ۵۰۰۵ ارسال نمائید (هزینۀ ارسال پیامک به این شماره رایگان است.) همچنین شما می‌توانید از طریق خط ایرانسل خود با شمارۀ ۷۰۰ تماس حاصل کرده و پس از برقراری ارتباط با اپراتور ایرانسل، درخواست خود مبنی بر عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را ابراز نمائید.

همچنین می توانید با شماره گیری #۸۰۰* پیامک های تبلیغاتی اوپراتورهای ایرانسل و همراه اول را غیرفعال نمایید.